Kittilän Geosählyturnauksesta tuhansien eurojen lahjoitus seuran junioritoimintaan!

| Aiheet: Juniorit, Seura, Uutiset

Lauantaina 2.9. Kittilän urheiluhallilla pelattiin malminetsinnässä ja kaivosteollisuudessa työskentelevien yhtiöiden välinen Geosählyturnaus. Turnaus järjestetään aina edellisen vuoden mestarin ”kotikentällä” ja tällä kertaa vuorossa oli vuoden 2022 mestarin eli Agnico Eaglen kotiturnaus Kittilässä.

Jännittävässä finaalissa kohtasivat Arctic Drilling Company ja Palsatech Oy, ja mestaruuden vei lopulta ADC niukasti maalein 2-1!

Agnico Eagle sijoittui kolmanneksi kaatamalla pronssiottelussa Hannukainen Mining Oy/Tapojärvi Oy:n maalein 5-1. Anglo American/Geopool sijoittui turnauksessa viidenneksi.

SBC Levin aikuispelaajat vastasivat turnauksen toimitsija- ja tuomaritehtävistä, ja T10-joukkue ahkeroi koko päivän kahvion parissa.

Geosählyturnauksen huikea tuotto, 6011 euroa, lahjoitettiin turnauksen päätteeksi SBC Levin junioritoimintaan! Lahjoituksen ottivat vastaan Miska Mäkimartti (P15-joukkueesta), Kerttu Mäkimartti (T14), Olivia Ylisirniö ja Viivi Jesiöjärvi (T10) sekä seuran toiminnanjohtaja Tuomas Similä.

SBC Levi kiittää kaikkia Geosählyturnaukseen osallistuneita hienosta turnauspäivästä ja toivottaa salibandyn/sählyntäyteistä syksyä!