Kittilän salibandypuulaakisarja kevät 2022

Team RunGi jälleen puulaakimestaruuteen!

Kevään 2022 salibandypuulaakisarja on pelattu päätökseensä ja mestaruuden nappasi toisen kerran peräkkäin Team RunGi! RunGi voitti kaikki sarjan 11 otteluaan ja finaalissa kaatui SBC Benders maalein 5-2.

Pronssiottelussa PelPi murjoi välieräpelinsä väsyttämät muoniolaiset maalein 8-0. Pistepörssin voitto meni Team RunGin Aleksi Kaarelalle (24+12=36). Sarjan parhaana maalivahtina palkittiin Anni Similä (AmMattilaiset), parhaana puolustajana Roni Jylhä (SBC Benders) ja parhaana hyökkääjänä Wille Fagerholm (Muonio).

Kiitokset palkinnoista Kittilän Kello- ja Korukamari, Hotel Levi Panorama ja Neste Kittilä!

Onnittelut mestarijoukkueelle sekä palkituille ja kiitokset järjestävän tahon puolesta kaikille mukana olleille!

Lopulliset sijoitukset:

1. Team RunGi
2. SBC Benders
3. PelPi
4. Muonio
5. VTKPA
6. Agnico Eagle
7. AmMattilaiset
8. Taliaivot
9. KiPS U50

Puulaaki kevät 2022 alkusarja

SijJoukkueOVTHTMPMMEP
1Team RunGi880091167516
2SBC Benders870170205014
3Muonio860267283912
4PelPi850353292410
5VTKPA83053345-126
6Agnico Eagle82152250-285
7Taliaivot82152657-315
8AmMattilaiset82062844-164
9KiPS U50800811112-1010

Otteluohjelma ja tulokset

Pe 1.4.

19:05 Taliaivot – AmMattilaiset 6-3
19:35 Team RunGi – Muonio 10-3
20:05 AmMattilaiset – KiPS U50 10-2
20:35 VTKPA – Muonio 1-12
21:05 Team RunGi – KiPS U50 19-0
21:35 Muonio – PelPi 4-0

Pe 8.4.

19:05 Agnico Eagle – SBC Benders 1-10
19:35 KiPS U50 – Taliaivot 1-6
20:05 Agnico Eagle – PelPi 1-10
20:35 Taliaivot – VTKPA 2-6
21:05 PelPi – AmMattilaiset 8-1

Ke 13.4.

19:05 Taliaivot – Team RunGi 1-14
19:35 SBC Benders – KiPS U50 24-1
20:05 PelPi – Taliaivot 8-2
20:35 KiPS U50 – Agnico Eagle 2-12
21:05 VTKPA – AmMattilaiset 2-5

Pe 22.4.

19:05 PelPi – SBC Benders 2-4
19:35 Agnico Eagle – Taliaivot 3-3
20:05 VTKPA – Team RunGi 3-10
20:35 AmMattilaiset – SBC Benders 2-6
21:05 PelPi – VTKPA 5-4

Ke 27.4.

19:05 Taliaivot – Muonio 6-11
19:35 AmMattilaiset – Team RunGi 4-10
20:05 Muonio – Agnico Eagle 13-0
20:35 KiPS U50 – VTKPA 3-11
21:05 Muonio – SBC Benders 5-6

Ke 4.5.

19:05 Agnico Eagle – AmMattilaiset 2-0
19:35 SBC Benders – Taliaivot 11-0
20:05 KiPS U50 – PelPi 0-19
20:35 Team RunGi – Agnico Eagle 9-1
21:05 SBC Benders – VTKPA 6-3

Pe 6.5.

19:05 VTKPA – Agnico Eagle 3-2
19:35 AmMattilaiset – Muonio 3-8
20:05 Team RunGi – PelPi 13-1
20:35 Muonio – KiPS U50 11-2
21:05 SBC Benders – Team RunGi 3-6

Ke 11.5. (puolivälierät)

19:05 1. Team RunGi – 8. AmMattilaiset 6-4
19:35 2. SBC Benders – 7. Taliaivot 5-3
20:05 3. Muonio – 6. Agnico Eagle 5-2
20:35 4. PelPi – 5. VTKPA 7-1
21:05 Sijat 5-6: VTKPA – Agnico Eagle 5-2

Ke 18.5. (välierät ja finaali)

18:35 Sijat 7-8: Taliaivot – AmMattilaiset 2-8
19:05 Välierä 1: Team RunGi – PelPi 7-4
19:35 Välierä 2: SBC Benders – Muonio 3-1
20:05 Pronssiottelu PelPi – Muonio 8-0
20:35 Finaali Team RunGi – SBC Benders 5-2
21:15 Palkintojenjako

Ottelun peliaika on 1x25min ja pelit pelataan 4v4 + maalivahdit.

Tasapisteissä alkusarjasijoituksen ratkaisee:
1. keskinäisissä otteluissa saavutetut pisteet
2. keskinäisten otteluiden maaliero
3. keskinäisissä otteluissa tehdyt maalit
4. koko sarjan maaliero
5. koko sarjassa tehdyt maalit
6. arpa

Peliaika pudotuspeleissä on sama kuin alkusarjassa, 1x25min. Mikäli pudotuspeliottelu on varsinaisen peliajan jälkeen tasan, lauotaan kolmen laukojan RL-kisa. Vierasjoukkue aloittaa RL-kisan. Jos tilanne on kolmen laukojan jälkeen edelleen tasan, jatketaan RL-kisaa yksi pari kerrallaan kunnes voittaja on selvillä.

Sijoitusotteluiden (sijat 5-6 ja sijat 7-8) joukkueet ratkaisee alkusarjasijoitus.

Pistepörssi

1 Aleksi Kaarela Team RunGi 24 + 12 = 36
2 Wille Fagerholm Muonio 27 + 8 = 35
3 Roni Herraniemi SBC Benders 17 + 13 = 30
4 Ville Niemelä Team RunGi 9 + 19 = 28
5 Hannu Molkojärvi PelPi 14 + 13 = 27
6 Tuukka Hakala Team RunGi 14 + 12 = 26
7 Tero Kylä-Kaila Muonio 9 + 17 = 26
8 William Tapio SBC Benders 14 + 11 = 25
9 Turkka Pumpanen Team RunGi 15 + 9 = 24
10 Aaro Koivuniemi Team RunGi 13 + 10 = 23

11 Tino Aska SBC Benders 16 + 5 = 21
12 Marius Ollila Muonio 12 + 8 = 20
13 Veeti Aarrevaara SBC Benders 10 + 10 = 20
14 Miko Mäkitalo SBC Benders 7 + 13 = 20
15 Eetu Rantatalo Team RunGi 11 + 7 = 18
16 Niko Kangas PelPi 10 + 8 = 18
17 Veikko Yliranta PelPi 6 + 12 = 18
18 Roope Nilivaara PelPi 8 + 8 = 16
19 Teemu Pallari Team RunGi 6 + 10 = 16
20 Perttu Saukko VTKPA 12 + 2 = 14

21 Markku Vaarala VTKPA 7 + 7 = 14
22 Roni Kurkinen Team RunGi 4 + 10 = 14
23 Roni Jylhä SBC Benders 7 + 6 = 13
24 Jarmo Rantala Team RunGi 8 + 4 = 12
25 Inna Korpi-Halkola AmMattilaiset 11 + 0 = 11
26 Samuli Heikkilä PelPi 8 + 3 = 11
27 Eino Yritys PelPi 8 + 3 = 11
28 Milla Mäkelä Muonio 7 + 4 = 11
29 Arttu Latvala SBC Benders 7 + 4 = 11
30 Kati Haapamäki Muonio 5 + 5 = 10

31 Matti Autioniemi AmMattilaiset 5 + 5 = 10
32 Tero Ollikainen Muonio 3 + 7 = 10
33 Juha-Pekka Koutaniemi AmMattilaiset 3 + 6 = 9
34 Veeti Hämäläinen SBC Benders 2 + 7 = 9
35 Kaapo Mäkimartti Taliaivot 5 + 3 = 8
36 Jussi Mattanen Agnico Eagle 5 + 3 = 8
37 Atte Kangas Agnico Eagle 5 + 3 = 8
38 Miska Mäkimartti Taliaivot 4 + 4 = 8
39 Mikko Viuhkola PelPi 4 + 4 = 8
40 Riikka Kautto AmMattilaiset 2 + 6 = 8

41 Milla Ylitalo AmMattilaiset 5 + 2 = 7
42 Jukka Poti VTKPA 5 + 2 = 7
43 Sakari Hiukka Agnico Eagle 4 + 3 = 7
44 Maiju Takala AmMattilaiset 4 + 3 = 7
45 Jari-Matti Rauhala PelPi 3 + 4 = 7
46 Teemu Hettula PelPi 3 + 4 = 7
47 Miikka Jaakkola Muonio 3 + 4 = 7
48 Jari Korvuo Agnico Eagle 6 + 0 = 6
49 Santeri Moilainen Taliaivot 5 + 1 = 6
50 Luka Ojala Taliaivot 5 + 1 = 6

51 Hannu Kenttälä Team RunGi 4 + 2 = 6
52 Pia Lipponen PelPi 4 + 2 = 6
53 Iikka Korpi-Halkola KiPS U50 3 + 3 = 6
54 Henna Kuru AmMattilaiset 2 + 4 = 6
55 Tuomas Similä VTKPA 2 + 4 = 6
56 Mari Jokela AmMattilaiset 2 + 4 = 6
57 Sami Lappalainen VTKPA 5 + 0 = 5
58 Lasse Saastamoinen Taliaivot 2 + 3 = 5
59 Juha Nevalainen VTKPA 2 + 3 = 5
60 Sofia Jaakkola Muonio 2 + 2 = 4

61 Tomi Viuhkola Muonio 2 + 2 = 4
62 Aki Auer Agnico Eagle 2 + 2 = 4
63 Tuomas Ylitalo PelPi 2 + 2 = 4
64 Oula Vuolli PelPi 2 + 2 = 4
65 Aleksi Erkkilä Taliaivot 1 + 3 = 4
66 Pasi Erkkilä VTKPA 0 + 4 = 4
67 Ria Suutari AmMattilaiset 3 + 0 = 3
68 Vili Juopperi KiPS U50 3 + 0 = 3
69 Verneri Suomela Taliaivot 2 + 1 = 3
70 Lassi Paadar Taliaivot 2 + 1 = 3

71 Juho Tahkola Muonio 2 + 1 = 3
72 Satu Karjala AmMattilaiset 2 + 1 = 3
73 Joonas Takkunen VTKPA 1 + 2 = 3
74 Johanna Oiva Agnico Eagle 0 + 3 = 3
75 Valtteri Majava KiPS U50 2 + 0 = 2
76 Inka Jesiöjärvi VTKPA 2 + 0 = 2
77 Sofia Broman AmMattilaiset 1 + 1 = 2
78 Eetu Hietalahti KiPS U50 1 + 1 = 2
79 Sakari Siponen Agnico Eagle 1 + 1 = 2
80 Pekka Hartikainen Team RunGi 1 + 1 = 2

81 Mikko Lompolo VTKPA 1 + 1 = 2
82 Akseli Majava KiPS U50 1 + 1 = 2
83 Ilkka Paadar Taliaivot 1 + 1 = 2
84 Jarmo Pantsar VTKPA 0 + 2 = 2
85 Veikka Ylitalo VTKPA 0 + 2 = 2
86 Laura Nevatalo Agnico Eagle 1 + 0 = 1
87 Marko Hettula VTKPA 1 + 0 = 1
88 Mika Toivola Agnico Eagle 1 + 0 = 1
89 Juha Eskelinen KiPS U50 1 + 0 = 1
90 Jari Kolehmainen Agnico Eagle 1 + 0 = 1

91 Ville Autioniemi PelPi 1 + 0 = 1
92 Paavo Takalokastari KiPS U50 0 + 1 = 1
93 Emil Lehtisalo Agnico Eagle 0 + 1 = 1
94 Markus Sirviö Agnico Eagle 0 + 1 = 1
95 Tommi Ylitalo SBC Benders 0 + 1 = 1
96 Pepe Vanninen VTKPA 0 + 1 = 1
97 Ville Aspegren Agnico Eagle 0 + 1 = 1
98 Jani Vaattovaara VTKPA 0 + 1 = 1
99 Niila Siirtola KiPS U50 0 + 1 = 1
100 Matti Imponen Agnico Eagle 0 + 1 = 1

101 Elias Kaarela Team RunGi 0 + 1 = 1
102 Emil Niemelä Taliaivot 0 + 1 = 1

Aiemmat tapahtumat

Kevät 2021

Kevät 2012
Syksy 2011

Kevät 2010
Syksy 2009

Kevät 2009
Syksy 2008

Kevät 2008
Syksy 2007

Kevät 2007
Talvi 2007