Salibandykausi 2012-2013 pyörähtää käyntiin

| Aiheet: Uutiset

Seuran salibandykausivalmistelut ovat loppusilausta vaille valmiita, sillä sarjakausi käynnistyy syyskuussa useamman joukkueen voimin.

Edustusjoukkue aloittaa jo 13. sarjakautensa lauantaina 29.09.2012 Oulun Nallisportissa, jossa vastaan asettuvat oululainen SBT Peto sekä SC Kaatajat Rovaniemeltä. Sarja on Pohjois-Suomen 4.divisioona ja lohko 25. Lohkon muut joukkueet SBC Levin lisäksi ovat:

KELY II, Kello
OUTA, Oulu
SBT PETO, Oulu
SBT SUOLA, Oulu
SBT TORNIO
SC KAATAJAT, Rovaniemi
SSRA II, Oulu
SSRA III, Oulu
TORPEDO, Oulu

Kakkosjoukkue avaa kautta aikain ensimmäisen sarjakautensa liiton alaisissa sarjoissa lauantaina 22.09.2012, kun vastaan asettuu Rokokoo II Rovaniemeltä ja Palloketut Torniosta. Pelipaikkana toimii Kempeleen Kempelehalli. Sarja on Pohjois-Suomen 5.divisioona ja lohko 73. Lohkon muut joukkueet SBC Levi II:n lisäksi ovat:

NSB II, Rovaniemi
OFBC II, Oulu
PALLOKETUT, Tornio
ROKOKOO II, Rovaniemi
TEAM NIGERIA, Oulu
SB TUURE, Oulu
SBT MARTINNIEMI
SBT SAHA, Oulu
YLLÄKSEN NOUSU

Junioreiden osalta harjoitukset ovat alkaneet jo syyskuun alussa, ja tällä kaudella seuran toiminnassa mukana on kaksi joukkueellista tulevaisuuden lupauksia; -98-99 -syntyneet eli C-juniori-ikäiset pojat, sekä uutena ryhmänä -01 -syntyneet ja sitä nuoremmat eli E-juniori-ikäiset pojat. Näiden joukkueiden osalta kausi starttaa salibandyn Lappi-Cupin merkeissä loka-marraskuussa. Viime kaudella Lappi-Cupia pelanneet B-juniori-ikäiset pojat vaihtoivat tälle kaudelle isompiin ympyröihin, ja muodostavat tänä vuonna miesten kakkosjoukkueen rungon muutamalla kokeneella kehäketulla vahvistettuna.