Salibandykauden päätöstapahtuman antia!

| Aiheet: Juniorit, Miehet edustus, Naiset edustus, Naiset II, Seura, Uutiset

Lauantaina 4.5. kokoonnuttiin koko seuraväen voimin Kittilän urheiluhallille viettämään kauden 2023-2024 päättäjäisiä!

Tarjolla oli mestaruuskakkukahvit, sillä peräti viisi seuran joukkuetta (M1, P15, T14, T12 ja T10) voitti kuluneella kaudella mestaruuden omissa sarjoissaan. Lisäksi P12 sijoittui hienosti hopealle omassa sarjassaan! Herkulliset mestaruuskakut oli leiponut Pitopalvelu Tiukuvaara ja 200 henkilölle tilatut kakut upposikin makeisiin suihin ihan viimeiseen kakunmuruun asti.

Päättäjäispäivän ohjelmaan kuului perinteiset juniorit vs vanhemmat -harjoitusottelut ja vaikutti siltä, että vanhemmat olivat harjoitelleet salaa, sillä juniorit joutuivat näyttämään parasta osaamistaan kaukalossa! Myös seuran aikuispelaajia nähtiin kaukalossa vahvistamassa vanhempien joukkueita aina tarpeen mukaan, joten liekö sieltä tullut se pieni, mutta ratkaiseva yliote kamppailuihin.

Päivän aikana pääsi kokeilemaan myös oman vedon kovuutta laukaisututkaan ja tarkkuuskisassa onnistujille oli tarjolla makeispalkinnot.

Kittilän kunnan liikuntasihteeri Juha Marletsuo kävi kertomassa liikuntatoimen terveiset ja onnittelut seuralle sekä menestystä saavuttaneille joukkueille. Lopuksi palkittiin kauden aikana kunnostautuneita pelaajia, valmentajia ja toimihenkilöitä. Upeat palkinnot toimitti tänäkin keväänä seuran pitkäaikainen yhteistyökumppani Kittilän Kello- ja Korukamari!

Erityismainintoina palkittiin Kittilälehden toimittaja Miika Sirkiä ansiokkaasta mediatyöstä kittiläläisen ja lappilaisen salibandyn eteen. Lisäksi palkittiin Jyrki Holopainen, joka toi osaamisellaan ja omalla panoksellaan uutta kipinää, innostusta ja näkyvyyttä seuralle sekä miesten joukkueelle. Kaksi vuotta ansiokkaasti seuran junioripäällikkönä touhunnut ja nyt sivuunjättäytyvä Sofia Broman palkittiin ja myös naisten kakkosdivarin pistepörssin voittanut naisten kakkosjoukkueen hyökkääjä Marjukka Silvennoinen palkittiin.

Lisäksi seuran nuorimmat juniori-ikäluokat, Sirkan kerholaiset sekä perhesählyryhmät palkittiin hienoilla osallistumismitaleilla muistoksi kuluneesta kaudesta.

Kiitokset seuran puolesta kaikille päättäjäistapahtumaan osallistuneille ja kiitos yhteistyökumppaneille, pelaajille, toimihenkilöille, huoltojoukoille, kannustajille ja tietysti myös kilpakumppaneille huikeasta salibandykaudesta! Juniorijoukkueet jäävät nyt kesätauolle, mutta seuraavan kauden valmistelut on jo aloitettu taustoilla. Tulevan kauden kuvioista lisää juttua hieman myöhemmin!

Lista kaikista palkituista:

1. Vuoden tsemppari

PT8 Aino Rantakokko
P10 Heikki Rajanen
P12 Renne Välitalo
P15 Verneri Suomela
T10 Telma Auer
T12 Sofia Lantto
T14 Sara Lantto

Naiset II Kerttu Hurtig
Naiset Anna Pälä
Miehet Hannu Molkojärvi

2. Ahkerin harjoittelija

PT8 Juuso Jauhojärvi
P10 Leo Pantsar
P12 Eino Myllylä
P15 Oleksi Tavi
T10 Melissa Virtanen
T12 Veera Jyrä
T14 Iina Willström

Naiset II Jonna Löf
Naiset Pirkko Raittinen
Miehet Tero Kylä-Kaila

3. A Kehittynein pelaaja

PT8 Toivo Kreuzhuber
P10 Severi Kangas
P12 Aarne-Olavi Tamminen
P15 Aleksi Mantovaara
T10 Lumia Eskelinen
T12 Vanessa Eskelinen
T14 Kristiina Jauhojärvi

3. B Paras pelaaja
Naiset II Marjukka Silvennoinen
Naiset Iines Kärkölä
Miehet Eetu Rantatalo

4. Vuoden tyttöpelaaja Olivia Willström
5. Vuoden poikapelaaja Santeri Moilanen
6. Vuoden naispelaaja Pirkko Raittinen
7. Vuoden miespelaaja Otto Haapalahti

8. Paras maalivahti Anni Similä
9. Paras puolustaja Mikko Heiskanen
10. Paras hyökkääjä Juha-Pekka Koutaniemi
11. Paras pistehenkilö Juha-Pekka Koutaniemi (25+15 = 40p)

12. Paras juniorivalmentaja Inka Jesiöjärvi
13. Paras aikuisvalmentaja Petri Palovaara
14. Ahkerin talkoolainen Pirkko Raittinen

15. Vuoden seura-aktiivit Joni Fredman, Katja Reponiemi, Suvi Willström ja Inka Jesiöjärvi

16. Paras joukkue Miesten edustusjoukkue

17. Rajapyykit
100 ottelua Maiju Takala, Henna Kuru, Iida-Maria Kilpeläinen, Maria Haavikko, Essi Kosunen ja Jaakko Sattanen
100 tehopistettä Juho Wesslin
25 voittoa (mv) Anni Similä

18. Erityismaininnat Miika Sirkiä, Jyrki Holopainen, Sofia Broman ja Marjukka Silvennoinen