Paluu Kittilään – ympyrä sulkeutuu miesten edustuksen osalta

| Aiheet: Miehet edustus, Miehet II, Seura, Uutiset

Kaudella 2019-2020 seurassa nähdään jälleen edustustason miesten joukkue Kittilässä yli 13 vuoden tauon jälkeen. Jotta nykytilanteesta saadaan parempi käsitys, on syytä palata hieman ajassa taaksepäin.

Seuran miesten edustusjoukkue aloitti toimintansa Kittilässä kaudella 2001-2002 osallistuen Pohjois-Suomen 5. divariin. Joukkue harjoitteli noin lentopallokentän kokoisessa koulun salissa ensimmäiset neljä kautta.

Kauden 2006-2007 alkaessa valtaosa miesten edustusjoukkueen pelaajista oli muuttanut töiden ja opiskelujen perässä Kittilästä Rovaniemelle. Pitkään odotetun Kittilän urheiluhallin rakennusprojektin lykkääntyessä vuosi toisensa jälkeen harjoitusolosuhteet Kittilässä olivat heikot ja kotiotteluiden pelaaminen käytännössä mahdotonta.

Joukkue halusi kuitenkin jatkaa toimintaansa itsenäisesti paikkakunnan vaihdoksesta huolimatta ja osallistui sarjaan edelleen SBC Levin nimellä, joukkueen toiminnan jatkuessa nyt Rovaniemellä.

Ensitahdit uudelle nousulle Kittilässä lyötiin jo syksyllä 2011, kun salibandypuulaaki käynnistyi pienen tauon jälkeen. Lopulta juuri puulaakin kautta saatiin kerättyä kokoon uusi kittiläläinen miesten joukkue ja kaudelle 2012-2013 sarjaan osallistui kokeellinen miesten kakkosjoukkue SBC Levi II. Sitoutuneiden pelaajien pieni määrä oli kuitenkin iso haaste ensimmäisten kausien aikana ja kakkosjoukkueen toiminnan jatko kunkin kauden jälkeen selvisi yleensä aina myöhään syksyn aikana.

Seuraava iso askel otettiin marraskuussa 2014, kun Kittilän urheiluhalli valmistui. Seura pystyi aloittamaan laajamittaisemman junioritoiminnan ja kasvattamaan itse lisää pelaajia pienelle paikkakunnalle (Kittilän asukasluku on noin 6500).

Viisi vuotta jatkuneen pitkäjänteisen junioritoiminnan myötä kittiläläiseen miesten kakkosjoukkueeseen on alkanut nousta tasaisesti junioripelaajia ja joukkueen toiminta on saatu rakennettua kestävämmälle pohjalle. Samalla joukkueen toiminta on pystytty vakiinnuttamaan ja kehittämään sille tasolle, että voidaan alkaa puhua jälleen edustustason toiminnasta.

Rovaniemellä toimineen miesten edustusjoukkueen toiminta alkoi huippuvuosien jälkeen hiipua, sillä pelaajien luonnollinen vaihtuvuus joka kauden jälkeen aiheutti ongelmia joukkueen kehittämiselle. Ajatus miesten edustustoiminnan siirtämisestä takaisin Kittilään kypsyi hiljalleen vuosien mittaan ja lopullinen suunnitelma lyötiin lukkoon syksyllä 2018.

Kehitystyö jatkuu edelleen ja uudesta kittiläläisestä SBC Levin miesten edustusjoukkueesta rakennetaan paikallisesti näkyvä joukkue, josta koko seuraväki sekä kittiläläiset voivat olla ylpeitä. Edustustason toiminnasta puhuttaessa urheilullisuus, sitoutuneisuus sekä toiminnan jatkuva kehittäminen korostuvat entisestään.

Seuran toiminta aikuisjoukkueiden muodossa Rovaniemellä jatkuu mikäli sille on pelaajien keskuudessa tarvetta, sillä seura on olemassa pelaajia varten. Seura- ja kilpatoiminnan pääpaino on kuitenkin entistä vahvemmin Kittilän alueella, sillä koko junioritoiminnan ja syksyllä 2013 perustetun naisten edustusjoukkueen lisäksi jatkossa myös miesten edustusjoukkue toimii Kittilässä.

Uuden, kittiläläisen miesten edustusjoukkueen pelaajasopimustilanteesta kaudelle 2019-2020 tiedotetaan lisää myöhemmin.