E-pojat kaksoisvoittoon Lapin Mestaruussarjassa

| Aiheet: Uutiset

Junioreiden Lapin Mestaruussarja pelattiin päätökseensä tänään lauantaina 14.4.2018 Rovaniemen turnauksen myötä.

Upean kauden pelanneet seuran E-pojat päättivät kautensa kaksoisvoittoon, kun SBC Levi E-pojat voitti oman sarjansa ja SBC Levi Keltainen sijoittui samassa ikäluokassa toiseksi. Joukkueet takoivat Lapin Mestaruussarjassa kauden mittaan yhteensä lähes 350 maalia, päästivät hieman alle 100 maalia ja sarjataulukkoon ilmestyi vasta tänään kauden ainoa tappiomerkintä, kun SBC Levi Keltainen voitti SBC Levin keskinäisessä pelissä.

Sarjataulukko ja tilastot: http://salibandy.fi/tulokset/#/sarja/lapin-mestaruussarja-lapin-mestaruussarja-e/3600

Seuran C/D-poikien yhteisjoukkue sijoittui B-poikien sarjassa toiseksi ja lähtee kesälaitumille hopeamitalit kaulassaan.

Lapin Mestaruussarjan kautta aikain toisella kaudella mukana oli joukkueita Kittilän lisäksi Sodankylästä, Kemistä, Torniosta ja Rovaniemeltä. Yhteensä peleihin osallistui 30 joukkuetta eri ikäluokissa. Kahden vuoden aikana ollaan saatu luotua siis hieno pohja entistä laadukkaammalle lappilaiselle salibandyjunioritoiminnalle.

Kiitos kuluneesta kaudesta kaikille mukana olleille joukkueille ja pelaajille, sekä iso käsi Lapin Mestaruussarjan ”touhutahoille”, eli Santa’s Unitedille, SoPalle, SBC Leville ja Salibandyliiton Pohjois-Suomen toimistolle! Yhteistyössä on voimaa.