Seura lähestyy täysi-ikäisyyttä

| Aiheet: Uutiset

Alunperin maaliskuussa 2000 perustettu seura täyttää tässä kuussa 17 vuotta!

Seura toimi aluksi nimellä Kittilän Nuoret 2000 (KiNu). Seuran perustajajäseniin kuulunut, sekä legendaarista Lappi-Cup-aluesarjaa kehittämässä ja käynnistämässä ollut Raija ”Raiski” Palosaari muistelee, että Veli-Matti Junnola otti seuran alkutaipaleella yhteyttä ja ehdotti voimien yhdistämistä lasten ja nuorten liikuttamiseksi.

Sittemmin yhteensä seitsemän vuotta seuran puheenjohtajanakin toimineen Junnolan mukana seuraan tulivat jalkapallo, futsal ja salibandy. Jossain vaiheessa mukaan liittyi myös Antti Paavolan tuomana lentopallojaosto sekä suositut Levi Volley- ja Ruska Volley-turnaukset. Futsal-puolella KiNu pelasi mm. ystävyysottelun Moldovan maajoukkuetta vastaan Levillä.

Junnolan jäätyä pois seuran toiminnasta ansiokkaan seuratyörupeaman jälkeen joulukuussa 2010, päätti seuran hallitus loppuvuodesta 2012 silloisen uuden puheenjohtajansa Tuomas Similän johdolla luopua muista lajeista ja keskittää rajalliset resurssinsa yhteen lajiin, eli salibandyyn. Samassa yhteydessä seuran viralliseksi nimeksi muutettiin salibandyseura SBC Levi seuran salibandyjaoston mukaisesti. Yhteen lajiin panostamisesta huolimatta, tai kenties juuri siitä johtuen, seuran jäsenmäärä on jatkanut kasvua vuosi vuodelta.

Ennen päätöstä monilajisuudesta luopumisesta salibandyjaostossa oli 4.divaria pelannut miesten edustusjoukkue sekä kaksi eri ikäluokista koostunutta poikajuniorijoukkuetta. Syksyn 2012 jälkeen seuraan on perustettu uusina salibandyjoukkueina B-C-D-E-F-G-pojat, kolme tyttöjuniorijoukkuetta, miesten kakkosjoukkue, naisten edustusjoukkue, naisten kakkosjoukkue sekä naperosähly 3-5-vuotiaille jäsenmäärän lähennellessä 250 jäsenen rajapyykkiä.

Tammikuussa 2017 seurajohtoon saatiin 14 vuoden tauon jälkeen jälleen kosolti naisenergiaa, kun uudeksi puheenjohtajaksi valittiin naisten edustusjoukkueen Jaana Jylhä.

Kasvun ja laajentumisen ovat mahdollistaneet useat innokkaat ja motivoituneet ihmiset rakkaan lajin parissa, lukuisat ja taas lukuisat vapaaehtoistyötunnit seuran henkilöstöltä, valmentajilta, pelaajilta, vanhemmilta sekä myös yhteistyökumppaneidemme korvaamattoman arvokkaat tuet! #tunnejuuresi #tiedähistoriasi #rakkaudestalajiin #porotokka #sinisetsankarit17v

B-pojat/tuleva miesten edustusjoukkue 2000-2001

Seurakuva kevät 2013

Seurakuva kevät 2016